Licensed to Occidental College Tigers
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/2/2011 08:26 PM
           Cal Lutheran University @ Occidental College - 12/2/2011            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:53.32   11  
     1) Chang, Caroline H 19            2) Watkins, Emily R 18            
     3) Morris, Alena M 20              4) Ryan, Mallory K 21             
                  29.05       59.84 (30.79)     1:28.07 (28.23)     1:53.32 (25.25)
  2 California Lutheran University  'A'                    NT    1:58.23    4  
     1) Brooks, Shelby A 19             2) Miller, Kelli A 19             
     3) Synder, Jenna M 2               4) Dacus, Brooke C 21             
                  30.04     1:03.12 (33.08)     1:30.85 (27.73)     1:58.23 (27.38)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:41.96   11  
     1) Condon, Zach C 21               2) Van Deventer, Steven M 19      
     3) Sullivan, Ben C 19              4) Ratkovich, Stephen W 21        
                  27.38       54.97 (27.59)     1:19.80 (24.83)     1:41.96 (22.16)
  2 California Lutheran University  'A'                    NT    1:42.13    4  
     1) Waters, Aaron F 20              2) Sheffer, Conrad N 19           
     3) Rye, Jon P 22                   4) Smith, Quinlan B 21            
                  27.33       55.22 (27.89)     1:19.64 (24.42)     1:42.13 (22.49)
  3 California Lutheran University  'B'                    NT    1:46.29    2  
     1) Naumann, Garrett J 19           2) Nguyen, Anthony T 19           
     3) Hegner, Ricky A 18              4) Hutton, Jake C 18              
                  27.61       56.89 (29.28)     1:21.72 (24.83)     1:46.29 (24.57)
  4 Occidental College-CA  'B'                             NT    1:53.54  
     1) Budig, Alex R 21                2) Rand, Alex W 18                
     3) Kimball, Riley H 21             4) Whalen, Spencer D 20           
                  30.12     1:02.19 (32.07)     1:28.29 (26.10)     1:53.54 (25.25)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hemphill, Noel M          18 Oxy-CA                    NT   11:34.15    9  
                  30.71     1:04.84 (34.13)     1:39.59 (34.75)     2:14.28 (34.69)
        2:49.11 (34.83)     3:23.84 (34.73)     3:58.73 (34.89)     4:33.55 (34.82)
        5:08.52 (34.97)     5:43.66 (35.14)     6:19.28 (35.62)     6:53.99 (34.71)
        7:29.03 (35.04)     8:04.44 (35.41)     8:40.35 (35.91)     9:16.03 (35.68)
        9:51.02 (34.99)    10:26.50 (35.48)    11:00.92 (34.42)    11:34.15 (33.23)
  2 Rios, Juliana M           19 CLU                       NT   11:36.53    4  
                  31.33     1:05.27 (33.94)     1:39.67 (34.40)     2:14.41 (34.74)
        2:49.25 (34.84)     3:24.01 (34.76)     3:59.41 (35.40)     4:34.34 (34.93)
        5:09.58 (35.24)     5:44.87 (35.29)     6:20.30 (35.43)     6:55.86 (35.56)
        7:31.16 (35.30)     8:06.58 (35.42)     8:42.09 (35.51)     9:17.56 (35.47)
        9:52.93 (35.37)    10:28.18 (35.25)    11:02.68 (34.50)    11:36.53 (33.85)
  3 Riddle, Emily A           19 CLU                       NT   11:55.38    3  
                  31.56     1:06.04 (34.48)     1:41.32 (35.28)     2:16.40 (35.08)
        2:51.84 (35.44)     3:27.81 (35.97)     4:04.02 (36.21)     4:40.28 (36.26)
        5:16.61 (36.33)     5:53.07 (36.46)     6:29.94 (36.87)     7:06.34 (36.40)
        7:42.87 (36.53)     8:18.82 (35.95)     8:55.28 (36.46)     9:31.65 (36.37)
       10:08.50 (36.85)    10:44.51 (36.01)    11:20.34 (35.83)    11:55.38 (35.04)
  4 Vientos, Brittany A       21 CLU                       NT   12:12.52    2  
                  32.61     1:07.98 (35.37)     1:44.61 (36.63)     2:21.75 (37.14)
        2:58.97 (37.22)     3:36.01 (37.04)     4:12.45 (36.44)     4:49.79 (37.34)
        5:27.38 (37.59)     6:04.21 (36.83)     6:40.39 (36.18)     7:17.35 (36.96)
        7:54.76 (37.41)     8:32.40 (37.64)     9:08.97 (36.57)     9:46.30 (37.33)
       10:23.50 (37.20)    11:00.00 (36.50)    11:36.91 (36.91)    12:12.52 (35.61)
  5 Wilson, Rachel K          19 Oxy-CA                    NT   12:19.12    1  
                  32.02     1:06.86 (34.84)     1:42.49 (35.63)     2:18.72 (36.23)
        2:55.68 (36.96)     3:32.68 (37.00)     4:10.59 (37.91)     4:47.82 (37.23)
        5:25.07 (37.25)     6:02.85 (37.78)     6:40.22 (37.37)     7:17.72 (37.50)
        7:55.64 (37.92)     8:33.24 (37.60)     9:11.21 (37.97)     9:49.15 (37.94)
       10:27.63 (38.48)    11:06.19 (38.56)    11:44.46 (38.27)    12:19.12 (34.66)
  6 Damore, Sara M            21 Oxy-CA                    NT   12:34.69  
                  31.81     1:07.01 (35.20)     1:43.50 (36.49)     2:20.64 (37.14)
        2:58.87 (38.23)     3:36.77 (37.90)     4:14.77 (38.00)     4:52.80 (38.03)
        5:30.55 (37.75)     6:08.59 (38.04)     6:47.09 (38.50)     7:25.72 (38.63)
        8:04.62 (38.90)     8:43.74 (39.12)     9:22.71 (38.97)    10:01.78 (39.07)
       10:40.88 (39.10)    11:19.29 (38.41)    11:57.72 (38.43)    12:34.69 (36.97)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naumann, Garrett J        19 CLU                       NT   10:51.24    9  
                  28.78       59.70 (30.92)     1:32.37 (32.67)     2:05.62 (33.25)
        2:38.37 (32.75)     3:11.54 (33.17)     3:44.90 (33.36)     4:18.09 (33.19)
        4:51.29 (33.20)     5:24.11 (32.82)     5:57.53 (33.42)     6:30.45 (32.92)
        7:04.08 (33.63)     7:37.25 (33.17)     8:10.12 (32.87)     8:42.81 (32.69)
        9:15.80 (32.99)     9:48.58 (32.78)    10:21.82 (33.24)    10:51.24 (29.42)
  2 Kaija, Jake D             22 CLU                       NT   11:15.50    4  
                  29.29     1:01.10 (31.81)     1:33.66 (32.56)     2:07.09 (33.43)
        2:40.33 (33.24)     3:14.33 (34.00)     3:48.54 (34.21)     4:22.48 (33.94)
        4:56.54 (34.06)     5:31.16 (34.62)     6:05.17 (34.01)     6:39.43 (34.26)
        7:13.96 (34.53)     7:48.64 (34.68)     8:22.84 (34.20)     8:57.98 (35.14)
        9:32.49 (34.51)    10:07.09 (34.60)    10:41.82 (34.73)    11:15.50 (33.68)
  3 Rand, Alex W              18 Oxy-CA                    NT   11:41.53    3  
                  29.39     1:02.16 (32.77)     1:35.78 (33.62)     2:09.65 (33.87)
        2:44.12 (34.47)     3:19.01 (34.89)     3:54.43 (35.42)     4:29.78 (35.35)
        5:05.34 (35.56)     5:41.29 (35.95)     6:17.08 (35.79)     6:53.02 (35.94)
        7:29.03 (36.01)     8:05.53 (36.50)     8:41.78 (36.25)     9:18.35 (36.57)
        9:54.47 (36.12)    10:30.85 (36.38)    11:07.13 (36.28)    11:41.53 (34.40)
  4 Whalen, Spencer D         20 Oxy-CA                    NT   12:00.12    2  
                  29.87     1:03.14 (33.27)     1:37.62 (34.48)     2:12.70 (35.08)
        2:48.43 (35.73)     3:24.42 (35.99)     4:01.25 (36.83)     4:38.16 (36.91)
        5:15.15 (36.99)     5:51.72 (36.57)     6:28.77 (37.05)     7:06.43 (37.66)
        7:44.25 (37.82)     8:21.58 (37.33)     8:58.93 (37.35)     9:35.90 (36.97)
       10:12.60 (36.70)    10:49.51 (36.91)    11:25.66 (36.15)    12:00.12 (34.46)
  5 Hill, Mason D             20 CLU                       NT   12:24.53    1  
                  31.72     1:06.93 (35.21)     1:43.55 (36.62)     2:20.47 (36.92)
        2:57.83 (37.36)     3:35.37 (37.54)     4:13.30 (37.93)     4:51.14 (37.84)
        5:28.91 (37.77)     6:06.88 (37.97)     6:44.84 (37.96)     7:23.15 (38.31)
        8:01.32 (38.17)     8:39.49 (38.17)     9:17.19 (37.70)     9:55.06 (37.87)
       10:32.98 (37.92)    11:10.56 (37.58)    11:48.16 (37.60)    12:24.53 (36.37)
  6 Budig, Alex R             21 Oxy-CA                    NT   12:36.05  
                  30.92     1:05.74 (34.82)     1:41.95 (36.21)     2:20.32 (38.37)
        2:58.62 (38.30)     3:36.74 (38.12)     4:14.83 (38.09)     4:53.73 (38.90)
        5:33.33 (39.60)     6:12.11 (38.78)     6:50.62 (38.51)     7:28.74 (38.12)
        8:07.83 (39.09)     8:47.76 (39.93)     9:26.78 (39.02)    10:04.79 (38.01)
       10:43.94 (39.15)    11:22.86 (38.92)    12:01.00 (38.14)    12:36.05 (35.05)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory K           21 Oxy-CA                    NT    2:00.04    9  
                  27.47       57.28 (29.81)     1:28.57 (31.29)     2:00.04 (31.47)
  2 Suess, Juliet E           19 Oxy-CA                    NT    2:00.21    4  
                  27.14       57.03 (29.89)     1:28.65 (31.62)     2:00.21 (31.56)
  3 Harbach, Mimi A           18 CLU                       NT    2:04.08    3  
                  28.70     1:00.03 (31.33)     1:31.93 (31.90)     2:04.08 (32.15)
  4 Hubbard, Brooke N         20 CLU                       NT    2:08.21    2  
                  28.83     1:00.91 (32.08)     1:34.71 (33.80)     2:08.21 (33.50)
  5 Faust, Taylor J           18 CLU                       NT    2:10.58    1  
                  29.33     1:02.30 (32.97)     1:37.45 (35.15)     2:10.58 (33.13)
  6 Wang, Jenny W             18 Oxy-CA                    NT    2:24.36  
                  31.58     1:06.98 (35.40)     1:45.68 (38.70)     2:24.36 (38.68)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 East, Grant M             21 CLU                       NT    1:50.64    9  
                  25.45       53.87 (28.42)     1:23.06 (29.19)     1:50.64 (27.58)
  2 Kuwata, Kevin J           18 Oxy-CA                    NT    1:51.01    4  
                  24.98       51.82 (26.84)     1:21.23 (29.41)     1:51.01 (29.78)
  3 Condon, Zach C            21 Oxy-CA                    NT    1:53.64    3  
                  25.70       53.48 (27.78)     1:22.94 (29.46)     1:53.64 (30.70)
  4 Miller, Chase S           22 CLU                       NT    1:55.69    2  
                  25.47       54.30 (28.83)     1:24.33 (30.03)     1:55.69 (31.36)
  5 Kaija, Zachary R          18 CLU                       NT    1:57.94    1  
                  25.71       54.67 (28.96)     1:25.73 (31.06)     1:57.94 (32.21)
  6 Mendieta, Damian R        18 Oxy-CA                    NT    2:30.87  
                  32.73     1:11.94 (39.21)     1:52.36 (40.42)     2:30.87 (38.51)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suess, Juliet E           19 Oxy-CA                    NT      26.41    9  
  2 Watkins, Emily R          18 Oxy-CA                    NT      27.06    4  
  3 Alvarez-Zakson, Aviva X   18 Oxy-CA                    NT      27.10    3  
  4 Forsythe, Sarah J         19 CLU                       NT      27.54    2  
  5 Dacus, Brooke C           21 CLU                       NT      28.32    1  
 -- Asplund, Naomi J          18 CLU                       NT     X27.10  
 -- Wakabayashi, Mary F       18 CLU                       NT     X28.59  
 -- Vientos, Brittany A       21 CLU                       NT     X30.42  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ratkovich, Stephen W      21 Oxy-CA                    NT      22.95    9  
  2 Rye, Jon P                22 CLU                       NT      23.29    4  
  3 Miller, Chase S           22 CLU                       NT      23.56    3  
  4 Smith, Quinlan B          21 CLU                       NT      23.57    2  
  5 Sinclair, Jack            18 Oxy-CA                    NT      23.98    1  
  6 Akiyama, Sam              18 Oxy-CA                    NT      24.99  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline H         19 Oxy-CA                    NT    2:18.72    9  
                  28.67     1:03.83 (35.16)     1:43.39 (39.56)     2:18.72 (35.33)
  2 Harbach, Mimi A           18 CLU                       NT    2:20.31    4  
                  30.64     1:07.44 (36.80)     1:48.22 (40.78)     2:20.31 (32.09)
  3 Hanna, Gabby J            18 Oxy-CA                    NT    2:24.39    3  
                  32.58     1:08.78 (36.20)     1:50.89 (42.11)     2:24.39 (33.50)
  4 Bailey, Abby K            18 Oxy-CA                    NT    2:24.73    2  
                  31.81     1:07.33 (35.52)     1:51.60 (44.27)     2:24.73 (33.13)
  5 Brooks, Shelby A          19 CLU                       NT    2:25.18    1  
                  32.00     1:08.26 (36.26)     1:51.99 (43.73)     2:25.18 (33.19)
  6 Wong, Alvina I            19 CLU                       NT    2:27.68  
                  31.58     1:10.96 (39.38)     1:53.42 (42.46)     2:27.68 (34.26)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sheffer, Conrad N         19 CLU                       NT    2:03.94    9  
                  28.05     1:00.23 (32.18)     1:34.62 (34.39)     2:03.94 (29.32)
  2 Van Deventer, Steven M    19 Oxy-CA                    NT    2:06.75    4  
                  26.38     1:02.56 (36.18)     1:36.67 (34.11)     2:06.75 (30.08)
  3 Sullivan, Ben C           19 Oxy-CA                    NT    2:11.99    3  
                  26.73     1:02.42 (35.69)     1:40.18 (37.76)     2:11.99 (31.81)
  4 Giesbers, Greg J          21 CLU                       NT    2:16.98    2  
                  28.15     1:04.30 (36.15)     1:45.38 (41.08)     2:16.98 (31.60)
  5 Kaija, Zachary R          18 CLU                       NT    2:19.27    1  
                  29.24     1:06.51 (37.27)     1:45.57 (39.06)     2:19.27 (33.70)
  6 CarterDoyle, Griff T      19 Oxy-CA                    NT    2:23.43  
                  28.86     1:03.63 (34.77)     1:48.56 (44.93)     2:23.43 (34.87)
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robson, Jessica R         19 Oxy-CA                    NP     239.90    9  
  2 Mooshagian, Danielle J    22 CLU                       NP     196.05    4  
  3 Machida, Sheyenne A       19 CLU                       NP     193.95    3  
  4 Campbell, Juliet E        18 CLU                       NP     140.30    2  
 
Event 12  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Drake R           20 CLU                       NP     157.65    9  
  2 Schultz, Kevin D          18 CLU                       NP     153.75    4  
  3 Brem, Ryan A              18 CLU                       NP     134.90    3  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory K           21 Oxy-CA                    NT    2:15.97    9  
                  30.76     1:04.55 (33.79)     1:39.53 (34.98)     2:15.97 (36.44)
  2 Morris, Alena M           20 Oxy-CA                    NT    2:18.19    4  
                  30.67     1:05.12 (34.45)     1:41.13 (36.01)     2:18.19 (37.06)
  3 Synder, Jenna M            2 CLU                       NT    2:24.04    3  
                  31.07     1:06.68 (35.61)     1:44.61 (37.93)     2:24.04 (39.43)
  4 Faust, Taylor J           18 CLU                       NT    2:27.57    2  
                  33.31     1:10.76 (37.45)     1:49.66 (38.90)     2:27.57 (37.91)
  5 Damore, Sara M            21 Oxy-CA                    NT    2:32.49    1  
                  33.37     1:12.28 (38.91)     1:51.74 (39.46)     2:32.49 (40.75)
  6 Wakabayashi, Mary F       18 CLU                       NT    2:43.22  
                  34.17     1:14.12 (39.95)     1:57.70 (43.58)     2:43.22 (45.52)
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Ben C           19 Oxy-CA                    NT    2:08.75    9  
                  27.66       59.16 (31.50)     1:32.44 (33.28)     2:08.75 (36.31)
  2 Hegner, Ricky A           18 CLU                       NT    2:18.65    4  
                  28.79     1:03.13 (34.34)     1:40.15 (37.02)     2:18.65 (38.50)
  3 Kimball, Riley H          21 Oxy-CA                    NT    2:21.01    3  
                  28.69     1:03.12 (34.43)     1:41.17 (38.05)     2:21.01 (39.84)
  4 Hutton, Jake C            18 CLU                       NT    2:23.22    2  
                  30.19     1:05.18 (34.99)     1:43.39 (38.21)     2:23.22 (39.83)
 -- Hill, Mason D             20 CLU                       NT         DQ  
                  29.31     1:04.07 (34.76)     1:46.81 (42.74)          DQ (49.41)
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suess, Juliet E           19 Oxy-CA                    NT      56.89    9  
                  27.48       56.89 (29.41)                                        
  2 Asplund, Naomi J          18 CLU                       NT    1:00.82    4  
                  29.67     1:00.82 (31.15)                                        
  3 Hanna, Gabby J            18 Oxy-CA                    NT    1:00.84    3  
                  29.36     1:00.84 (31.48)                                        
  4 Dacus, Brooke C           21 CLU                       NT    1:01.48    2  
                  29.09     1:01.48 (32.39)                                        
  5 Forsythe, Sarah J         19 CLU                       NT    1:01.84    1  
                  29.78     1:01.84 (32.06)                                        
  6 Wang, Jenny W             18 Oxy-CA                    NT    1:05.95  
                  30.98     1:05.95 (34.97)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 East, Grant M             21 CLU                       NT      49.38    9  
                  23.40       49.38 (25.98)                                        
  2 Ratkovich, Stephen W      21 Oxy-CA                    NT      50.08    4  
                  23.87       50.08 (26.21)                                        
  3 Kuwata, Kevin J           18 Oxy-CA                    NT      52.50    3  
                  25.14       52.50 (27.36)                                        
  4 Rye, Jon P                22 CLU                       NT      52.55    2  
                  24.85       52.55 (27.70)                                        
  5 Mendieta, Damian R        18 Oxy-CA                    NT    1:10.33    1  
                  34.12     1:10.33 (36.21)                                        
 -- Waters, Aaron F           20 CLU                       NT     X53.00  
                  25.09       53.00 (27.91)                                        
 -- Hutton, Jake C            18 CLU                       NT     X57.40  
                  27.02       57.40 (30.38)                                        
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Shelby A          19 CLU                       NT    2:19.44    9  
                  32.92     1:08.36 (35.44)     1:44.65 (36.29)     2:19.44 (34.79)
  2 Chang, Caroline H         19 Oxy-CA                    NT    2:20.84    4  
                  32.08     1:08.27 (36.19)     1:44.43 (36.16)     2:20.84 (36.41)
  3 Bailey, Abby K            18 Oxy-CA                    NT    2:22.38    3  
                  33.82     1:09.63 (35.81)     1:46.31 (36.68)     2:22.38 (36.07)
  4 Alvarez-Zakson, Aviva X   18 Oxy-CA                    NT    2:26.02    2  
                  33.39     1:10.00 (36.61)     1:47.66 (37.66)     2:26.02 (38.36)
  5 Hubbard, Brooke N         20 CLU                       NT    2:30.54    1  
                  34.99     1:12.99 (38.00)     1:51.89 (38.90)     2:30.54 (38.65)
  6 Yu, Stephanie M           19 CLU                       NT    2:30.61  
                  33.58     1:10.75 (37.17)     1:50.16 (39.41)     2:30.61 (40.45)
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Naumann, Garrett J        19 CLU                       NT    2:08.94    9  
                  30.49     1:03.44 (32.95)     1:36.46 (33.02)     2:08.94 (32.48)
  2 Condon, Zach C            21 Oxy-CA                    NT    2:11.40    4  
                  30.59     1:03.35 (32.76)     1:37.53 (34.18)     2:11.40 (33.87)
  3 Waters, Aaron F           20 CLU                       NT    2:23.21    3  
                  33.36     1:10.34 (36.98)     1:47.69 (37.35)     2:23.21 (35.52)
  4 Budig, Alex R             21 Oxy-CA                    NT    2:24.05    2  
                  35.14     1:12.17 (37.03)     1:48.98 (36.81)     2:24.05 (35.07)
  5 CarterDoyle, Griff T      19 Oxy-CA                    NT    2:26.85    1  
                  34.24     1:10.57 (36.33)     1:49.77 (39.20)     2:26.85 (37.08)
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harbach, Mimi A           18 CLU                       NT    5:23.80    9  
                  30.05     1:02.18 (32.13)     1:35.01 (32.83)     2:07.80 (32.79)
        2:40.58 (32.78)     3:13.40 (32.82)     3:46.02 (32.62)     4:18.51 (32.49)
        4:51.33 (32.82)     5:23.80 (32.47)                                        
  2 Rios, Juliana M           19 CLU                       NT    5:43.17    4  
                  31.62     1:05.60 (33.98)     1:40.16 (34.56)     2:15.72 (35.56)
        2:50.99 (35.27)     3:26.00 (35.01)     4:01.21 (35.21)     4:36.04 (34.83)
        5:09.87 (33.83)     5:43.17 (33.30)                                        
  3 Riddle, Emily A           19 CLU                       NT    5:45.28    3  
                  30.74     1:04.89 (34.15)     1:39.88 (34.99)     2:15.08 (35.20)
        2:50.56 (35.48)     3:25.60 (35.04)     4:00.69 (35.09)     4:36.08 (35.39)
        5:11.32 (35.24)     5:45.28 (33.96)                                        
  4 Morris, Alena M           20 Oxy-CA                    NT    5:45.58    2  
                  30.73     1:04.54 (33.81)     1:38.99 (34.45)     2:13.44 (34.45)
        2:48.88 (35.44)     3:24.56 (35.68)     4:00.43 (35.87)     4:36.34 (35.91)
        5:12.05 (35.71)     5:45.58 (33.53)                                        
  5 Hemphill, Noel M          18 Oxy-CA                    NT    5:49.41    1  
                  31.22     1:06.49 (35.27)     1:42.02 (35.53)     2:17.47 (35.45)
        2:52.74 (35.27)     3:28.42 (35.68)     4:03.98 (35.56)     4:39.57 (35.59)
        5:14.71 (35.14)     5:49.41 (34.70)                                        
  6 Wilson, Rachel K          19 Oxy-CA                    NT    6:02.48  
                  32.25     1:07.03 (34.78)     1:42.84 (35.81)     2:19.35 (36.51)
        2:56.47 (37.12)     3:33.97 (37.50)     4:12.22 (38.25)     4:49.97 (37.75)
        5:27.37 (37.40)     6:02.48 (35.11)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaija, Jake D             22 CLU                       NT    5:24.77    9  
                  27.70       58.67 (30.97)     1:31.00 (32.33)     2:03.98 (32.98)
        2:37.28 (33.30)     3:11.22 (33.94)     3:45.30 (34.08)     4:18.88 (33.58)
        4:52.29 (33.41)     5:24.77 (32.48)                                        
  2 Sinclair, Jack            18 Oxy-CA                    NT    5:30.87    4  
                  28.99     1:01.47 (32.48)     1:35.12 (33.65)     2:09.59 (34.47)
        2:43.50 (33.91)     3:16.93 (33.43)     3:50.40 (33.47)     4:24.75 (34.35)
        4:59.91 (35.16)     5:30.87 (30.96)                                        
  3 Giesbers, Greg J          21 CLU                       NT    5:36.01    3  
                  29.55     1:02.26 (32.71)     1:36.63 (34.37)     2:11.61 (34.98)
        2:46.40 (34.79)     3:21.14 (34.74)     3:56.04 (34.90)     4:30.79 (34.75)
        5:04.50 (33.71)     5:36.01 (31.51)                                        
  4 Rand, Alex W              18 Oxy-CA                    NT    5:36.34    2  
                  28.68     1:01.00 (32.32)     1:34.55 (33.55)     2:09.55 (35.00)
        2:44.61 (35.06)     3:19.59 (34.98)     3:54.20 (34.61)     4:29.09 (34.89)
        5:04.47 (35.38)     5:36.34 (31.87)                                        
  5 Whalen, Spencer D         20 Oxy-CA                    NT    5:44.41    1  
                  28.96     1:02.61 (33.65)     1:36.44 (33.83)     2:11.47 (35.03)
        2:46.86 (35.39)     3:22.46 (35.60)     3:58.38 (35.92)     4:34.70 (36.32)
        5:10.47 (35.77)     5:44.41 (33.94)                                        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robson, Jessica R         19 Oxy-CA                    NP     247.35    9  
 -- Campbell, Juliet E        18 CLU                       NP         DQ  
 -- Machida, Sheyenne A       19 CLU                       NP         DQ  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brem, Ryan A              18 CLU                       NP     203.15    9  
  2 Hunter, Drake R           20 CLU                       NP     171.20    4  
  3 Schultz, Kevin D          18 CLU                       NP     164.20    3  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watkins, Emily R          18 Oxy-CA                    NT    2:34.82    9  
                  34.01     1:13.07 (39.06)     1:53.61 (40.54)     2:34.82 (41.21)
  2 Miller, Kelli A           19 CLU                       NT    2:38.22    4  
                  35.33     1:14.76 (39.43)     1:56.03 (41.27)     2:38.22 (42.19)
  3 Wong, Alvina I            19 CLU                       NT    2:42.86    3  
                  37.46     1:19.10 (41.64)     2:00.86 (41.76)     2:42.86 (42.00)
  4 Wang, Jenny W             18 Oxy-CA                    NT    2:43.85    2  
                  36.60     1:17.38 (40.78)     2:00.66 (43.28)     2:43.85 (43.19)
  5 Hanna, Gabby J            18 Oxy-CA                    NT    2:44.10    1  
                  37.44     1:19.25 (41.81)     2:01.72 (42.47)     2:44.10 (42.38)
  6 Hubbard, Brooke N         20 CLU                       NT    2:56.88  
                  40.41     1:25.61 (45.20)     2:11.39 (45.78)     2:56.88 (45.49)
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Deventer, Steven M    19 Oxy-CA                    NT    2:14.36    9  
                  30.51     1:04.69 (34.18)     1:39.58 (34.89)     2:14.36 (34.78)
  2 Sheffer, Conrad N         19 CLU                       NT    2:15.54    4  
                  30.03     1:05.15 (35.12)     1:39.87 (34.72)     2:15.54 (35.67)
  3 Nguyen, Anthony T         19 CLU                       NT    2:24.46    3  
                  32.63     1:09.69 (37.06)     1:47.01 (37.32)     2:24.46 (37.45)
  4 Kuwata, Kevin J           18 Oxy-CA                    NT    2:24.96    2  
                  33.03     1:09.81 (36.78)     1:48.55 (38.74)     2:24.96 (36.41)
  5 Kaija, Zachary R          18 CLU                       NT    2:26.34    1  
                  32.08     1:09.20 (37.12)     1:47.54 (38.34)     2:26.34 (38.80)
  6 Akiyama, Sam              18 Oxy-CA                    NT    2:29.32  
                  32.76     1:10.24 (37.48)     1:49.36 (39.12)     2:29.32 (39.96)
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 California Lutheran University  'A'                    NT    1:48.22   11  
     1) Forsythe, Sarah J 19            2) Rios, Juliana M 19             
     3) Miller, Kelli A 19              4) Synder, Jenna M 2              
                  28.12       54.32 (26.20)     1:21.93 (27.61)     1:48.22 (26.29)
  2 California Lutheran University  'B'                    NT    1:51.01    4  
     1) Asplund, Naomi J 18             2) Campbell, Juliet E 18          
     3) Faust, Taylor J 18              4) Wakabayashi, Mary F 18         
                  27.35       56.30 (28.95)     1:23.02 (26.72)     1:51.01 (27.99)
  3 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:51.30    2  
     1) Bailey, Abby K 18               2) Alvarez-Zakson, Aviva X 18     
     3) Hemphill, Noel M 18             4) Damore, Sara M 21              
                  28.23       55.62 (27.39)     1:23.83 (28.21)     1:51.30 (27.47)
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 California Lutheran University  'A'                    NT    1:31.30   11  
     1) Miller, Chase S 22              2) Kaija, Jake D 22               
     3) Smith, Quinlan B 21             4) East, Grant M 21               
                  22.89       46.29 (23.40)     1:08.78 (22.49)     1:31.30 (22.52)
  2 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:39.40    4  
     1) Kimball, Riley H 21             2) Sinclair, Jack 18              
     3) Akiyama, Sam 18                 4) CarterDoyle, Griff T 19        
                  24.48       48.02 (23.54)     1:13.53 (25.51)     1:39.40 (25.87)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Occidental College                  134   2. California Lutheran University       96
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. California Lutheran University      145   2. Occidental College                   89