Licensed to University of Redlands HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 12/3/2011 04:33 PM
                            UR vs. OXY - 12/3/2011                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:55.30   11  
     1) Chang, Caroline H 19            2) Watkins, Emily R 18            
     3) Morris, Alena M 20              4) Alvarez-Zakson, Aviva X 18     
  2 University of Redlands-CA  'A'                    1:54.12    1:57.50    4  
     1) Lukes, Chandra 18               2) Nakamura, McKenzie 21          
     3) Taylor, Stephanie 20            4) Harp, Summer 18                
       29.13    59.62  1:28.16  1:57.50                                    
  3 University of Redlands-CA  'B'                         NT    2:05.00    2  
     1) Craig, Lauren 20                2) Thiltgen, Haley 18             
     3) Alamazan, Christina 18          4) Hughes, Kathryn 21             
  4 University of Redlands-CA  'C'                         NT   x2:08.00  
     1) Glenn, Jessica                  2) Marzalek, Lauren 18            
     3) McGrath, Hannah                 4) Valenzuela, Paige 18           
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:38.05    1:39.52   11  
     1) Depew, Jeff 19                  2) Grant, Michael                 
     3) Reed, Brent 19                  4) LoPrete, Eric 18               
  2 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:42.02    4  
     1) Condon, Zach C 21               2) Van Deventer, Steven M 19      
     3) Sullivan, Ben C 19              4) Ratkovich, Stephen W 21        
  3 University of Redlands-CA  'B'                         NT    1:42.81    2  
     1) Freeman, Clint 19               2) Paloni, Nikolai 20             
     3) Houser, Will                    4) Peugh, Spencer 19              
  4 University of Redlands-CA  'D'                         NT   x1:47.45  
     1) Pounds, Michael                 2) Anderson, Shane 21             
     3) Connolly, Ryan 18               4) Lopez, Tyler 19                
  4 University of Redlands-CA  'C'                         NT   x1:47.45  
     1) Maghill, Aaron 18               2) Sorenson, Thomas 19            
     3) McLaughlin, Timothy 18          4) Sekula, David                  
 
Event 3  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corona, Joy               21 UR-CA               19:16.78   19:16.60    9  
  2 Hemphill, Noel M          18 Oxy-CA                    NT   19:42.55    4  
  3 Weinstein, Rachel         18 UR-CA                     NT   19:56.65    3  
  4 Wilson, Rachel K          19 Oxy-CA                    NT   20:54.24    2  
  5 Blaga, Britne             21 UR-CA                     NT   20:55.19    1  
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wall, Patrick             20 UR-CA               17:08.16   17:39.20    9  
  2 Heinicke, Greg               UR-CA               17:44.87   17:40.89    4  
  3 Rand, Alex W              18 Oxy-CA                    NT   19:45.04    3  
  4 Sinclair, Jack            18 Oxy-CA                    NT   19:45.84    2  
  5 Whalen, Spencer D         20 Oxy-CA                    NT   20:13.49    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suess, Juliet E           19 Oxy-CA                    NT    1:58.38    9  
  2 Macready, Margo           18 UR-CA                2:01.66    1:58.76    4  
  3 Medvec, Jessica           20 UR-CA                2:00.18    2:01.95    3  
  4 Bates, Jennifer              UR-CA                2:04.53    2:02.86    2  
  5 Hanna, Gabby J            18 Oxy-CA                    NT    2:14.67    1  
  6 Hemphill, Noel M          18 Oxy-CA                    NT    2:21.11  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ortyn, David              20 UR-CA                1:50.26    1:43.56    9  
  2 Freeman, Clint            19 UR-CA                1:50.21    1:50.81    4  
  3 Van Deventer, Steven M    19 Oxy-CA                    NT    1:54.36    3  
  4 Pounds, Michael              UR-CA                     NT    2:03.10    2  
  5 Budig, Alex R             21 Oxy-CA                    NT    2:07.92    1  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lukes, Chandra            18 UR-CA                  25.52      25.81    9  
  2 Harp, Summer              18 UR-CA                  26.21      26.49    4  
  3 Suess, Juliet E           19 Oxy-CA                    NT      26.59    3  
  4 Morris, Alena M           20 Oxy-CA                    NT      26.86    2  
  5 Nippert, Jaime            21 UR-CA                  26.23      27.02    1  
  6 Hughes, Kathryn           21 UR-CA                  26.15     x27.14  
  7 Pedersen, Nicole             UR-CA                     NT     x28.34  
  8 Damore, Sara M            21 Oxy-CA                    NT      29.42  
  9 Valenzuela, Paige         18 UR-CA                     NT     x30.10  
 10 Peterson, Carolyn            UR-CA                     NT     x31.07  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paloni, Nikolai           20 UR-CA                  22.15      22.33    9  
  2 Kuwata, Kevin J           18 Oxy-CA                    NT      22.63    4  
  3 Ballard, Benjamin         22 UR-CA                  22.37      22.86    3  
  4 Ratkovich, Stephen W      21 Oxy-CA                    NT      22.91    2  
  5 Peugh, Spencer            19 UR-CA                  22.82      23.03    1  
  6 Sorenson, Thomas          19 UR-CA                  22.99     x23.16  
  7 Bocsary, Dainen              UR-CA                     NT     x24.83  
  8 CarterDoyle, Griff T      19 Oxy-CA                    NT      26.23  
  9 Keith, Alex                  UR-CA                     NT     x26.24  
 10 Hartwig, Thomas              UR-CA                     NT     x26.27  
 11 Lechleiter, Ryan          20 UR-CA                  28.52     x28.13  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory K           21 Oxy-CA                    NT    2:14.62    9  
  2 Craig, Lauren             20 UR-CA                2:20.32    2:19.16    4  
  3 Thiltgen, Haley           18 UR-CA                     NT    2:22.09    3  
  4 Bailey, Abby K            18 Oxy-CA                    NT    2:24.45    2  
  5 Wang, Jenny W             18 Oxy-CA                    NT    2:35.21    1  
  6 Blaga, Britne             21 UR-CA                     NT    2:35.58  
  7 Perius, Rachel            19 UR-CA                     NT   x2:48.06  
  8 Berberian, Alique G       18 Oxy-CA                    NT   x2:48.61  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Timothy       18 UR-CA                     NT    2:04.00    9  
  2 Condon, Zach C            21 Oxy-CA                    NT    2:08.94    4  
  3 Houser, Will                 UR-CA                2:05.71    2:12.16    3  
  4 Roth, Patrick             20 UR-CA                2:03.50    2:17.35    2  
  5 Kimball, Riley H          21 Oxy-CA                    NT    2:22.47    1  
  6 Mendieta, Damian R        18 Oxy-CA                    NT    3:05.83  
 -- Harp, Tyler               21 UR-CA                2:02.68         DQ  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robson, Jessica R         19 Oxy-CA                    NT     225.05    9  
  2 Mann, Shelby                 UR-CA                 174.95     150.90    4  
  3 Andrews, DrewAnn             UR-CA                 109.55     128.55    3  
  4 Bo, Andrea                   UR-CA                 107.05     113.90    2  
 
Event 12  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niebuhr, Eli              19 UR-CA                 236.35     230.20    9  
  2 Coultas, Reid                UR-CA                 107.70     146.80    4  
  3 Cully, Steven             19 UR-CA                     NT      90.25    3  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory K           21 Oxy-CA                    NT    2:14.56    9  
  2 Macready, Margo           18 UR-CA                2:16.70    2:18.55    4  
  3 Morris, Alena M           20 Oxy-CA                    NT    2:25.28    3  
  4 Bailey, Abby K            18 Oxy-CA                    NT    2:26.29    2  
  5 Taylor, Stephanie         20 UR-CA                2:25.32    2:31.67    1  
  6 Reinert, Mary             19 UR-CA                2:32.73    2:37.66  
  7 Jansen, Megan                UR-CA                     NT   x2:53.74  
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Depew, Jeff               19 UR-CA                     NT    1:57.97    9  
  2 Ortyn, David              20 UR-CA                2:01.25    2:03.25    4  
  3 Sullivan, Ben C           19 Oxy-CA                    NT    2:07.51    3  
  4 Kimball, Riley H          21 Oxy-CA                    NT    2:23.64    2  
  5 CarterDoyle, Griff T      19 Oxy-CA                    NT    2:25.88    1  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suess, Juliet E           19 Oxy-CA                    NT      55.02    9  
  2 Lukes, Chandra            18 UR-CA                  55.02      55.31    4  
  3 Bates, Jennifer              UR-CA                  58.33      57.44    3  
  4 Nippert, Jaime            21 UR-CA                  57.50      58.51    2  
  5 Corona, Joy               21 UR-CA                  58.07     x59.38  
  6 Damore, Sara M            21 Oxy-CA                    NT    1:03.08    1  
  7 Alamazan, Christina       18 UR-CA                1:05.59   x1:04.10  
  8 Perius, Rachel            19 UR-CA                1:05.70   x1:06.20  
  9 Peterson, Carolyn            UR-CA                1:08.65   x1:09.09  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harp, Tyler               21 UR-CA                  45.44      48.50    9  
  2 LoPrete, Eric             18 UR-CA                  49.97      49.45    4  
  3 Reed, Brent               19 UR-CA                  49.88      50.52    3  
  4 Lopez, Tyler              19 UR-CA                  51.84     x52.65  
  5 Sinclair, Jack            18 Oxy-CA                    NT      53.29    2  
  6 Pounds, Michael              UR-CA                     NT     x54.25  
  7 Grant, Michael               UR-CA                  55.35     x54.42  
  8 Rand, Alex W              18 Oxy-CA                    NT      54.89    1  
  9 Whalen, Spencer D         20 Oxy-CA                    NT      55.01  
 10 Suazo, Jordan             21 UR-CA                  56.06     x56.34  
 11 Abbott, Tyler                UR-CA                     NT     x56.65  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline H         19 Oxy-CA                    NT    2:20.29    9  
  2 Thiltgen, Haley           18 UR-CA                     NT    2:22.90    4  
  3 Alvarez-Zakson, Aviva X   18 Oxy-CA                    NT    2:25.93    3  
  4 Hanna, Gabby J            18 Oxy-CA                    NT    2:30.90    2  
  5 Marzalek, Lauren          18 UR-CA                     NT    2:32.72    1  
  6 Glenn, Jessica               UR-CA                2:46.04    2:45.88  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballard, Benjamin         22 UR-CA                2:03.94    2:06.34    9  
  2 Connolly, Ryan            18 UR-CA                     NT    2:09.45    4  
  3 Maghill, Aaron            18 UR-CA                     NT    2:11.91    3  
  4 Budig, Alex R             21 Oxy-CA                    NT    2:26.96    2  
  5 Mendieta, Damian R        18 Oxy-CA                    NT    3:05.64    1  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory K           21 Oxy-CA                    NT    5:24.74    9  
  2 Medvec, Jessica           20 UR-CA                5:50.00    5:33.22    4  
  3 Macready, Margo           18 UR-CA                     NT    5:37.49    3  
  4 Hemphill, Noel M          18 Oxy-CA                    NT    5:56.94    2  
  5 McGrath, Hannah              UR-CA                     NT    6:03.43    1  
  6 Pedersen, Nicole             UR-CA                     NT   x6:15.46  
  7 Berberian, Alique G       18 Oxy-CA                    NT    6:52.13  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sekula, David                UR-CA                     NT    5:05.96    9  
  2 Houser, Will                 UR-CA                     NT    5:11.65    4  
  3 Bone, Andrew              19 UR-CA                     NT    5:16.36    3  
  4 Condon, Zach C            21 Oxy-CA                    NT    5:19.82    2  
  5 Kuwata, Kevin J           18 Oxy-CA                    NT    5:19.92    1  
  6 CarterDoyle, Griff T      19 Oxy-CA                    NT    5:57.35  
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robson, Jessica R         19 Oxy-CA                    NT     213.80    9  
  2 Mann, Shelby                 UR-CA                 183.55     154.10    4  
  3 Bo, Andrea                   UR-CA                 111.25     131.25    3  
  4 Andrews, DrewAnn             UR-CA                 126.85     101.10    2  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niebuhr, Eli              19 UR-CA                 247.15     212.40    9  
  2 Coultas, Reid                UR-CA                 148.35     119.40    4  
  3 Cully, Steven             19 UR-CA                     NT      73.30    3  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline H         19 Oxy-CA                    NT    2:29.46    9  
  2 Watkins, Emily R          18 Oxy-CA                    NT    2:34.48    4  
  3 Nakamura, McKenzie        21 UR-CA                2:30.47    2:35.73    3  
  4 Craig, Lauren             20 UR-CA                2:41.54    2:36.05    2  
  5 Nippert, Jaime            21 UR-CA                     NT    2:42.41    1  
  6 Weinstein, Rachel         18 UR-CA                2:43.91   x2:45.91  
  7 Wang, Jenny W             18 Oxy-CA                    NT    2:47.24  
  8 Wilson, Rachel K          19 Oxy-CA                    NT   x2:48.43  
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Deventer, Steven M    19 Oxy-CA                    NT    2:13.14    9  
  2 Depew, Jeff               19 UR-CA                     NT    2:13.52    4  
  3 Keith, Alex                  UR-CA                     NT    2:34.86    3  
  4 Rand, Alex W              18 Oxy-CA                    NT    2:38.04    2  
  5 Whalen, Spencer D         20 Oxy-CA                    NT    2:41.21    1  
  6 Kimball, Riley H          21 Oxy-CA                    NT   x2:47.13  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:41.61    1:44.54   11  
     1) Harp, Summer 18                 2) Hughes, Kathryn 21             
     3) Bates, Jennifer                 4) Medvec, Jessica 20             
  2 University of Redlands-CA  'B'                         NT    1:50.74    4  
     1) Reinert, Mary 19                2) Taylor, Stephanie 20           
     3) Corona, Joy 21                  4) Nakamura, McKenzie 21          
  3 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:51.53    2  
     1) Alvarez-Zakson, Aviva X 18      2) Watkins, Emily R 18            
     3) Hanna, Gabby J 18               4) Damore, Sara M 21              
  4 University of Redlands-CA  'C'                         NT   x2:01.51  
     1) McGrath, Hannah                 2) Pedersen, Nicole               
     3) Jansen, Megan                   4) Glenn, Jessica                 
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:27.43    1:30.98   11  
     1) Harp, Tyler 21                  2) Ortyn, David 20                
     3) Reed, Brent 19                  4) Roth, Patrick 20               
  2 Occidental College-CA  'A'                             NT    1:32.15    4  
     1) Kuwata, Kevin J 18              2) Sinclair, Jack 18              
     3) Sullivan, Ben C 19              4) Ratkovich, Stephen W 21        
  3 University of Redlands-CA  'C'                         NT    1:34.98    2  
     1) Suazo, Jordan 21                2) Sekula, David                  
     3) Peugh, Spencer 19               4) Heinicke, Greg                 
  4 University of Redlands-CA  'D'                         NT   x1:40.56  
     1) Abbott, Tyler                   2) Lechleiter, Ryan 20            
     3) Lopez, Tyler 19                 4) Maghill, Aaron 18              
  5 University of Redlands-CA  'B'                         NT   x1:40.72  
     1) Bocsary, Dainen                 2) Bone, Andrew 19                
     3) Hartwig, Thomas                 4) Wall, Patrick 20               
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Occidental College                  126   2. University of Redlands              115
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. University of Redlands              181   2. Occidental College                   56