Licensed to Occidental College Tigers
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/11/2011 03:11 PM
           Occidental vs. Lewis & Clark vs. Westminster - 1/11/2011            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westminster College-MA  'A'                       1:54.01    1:54.44  
     1) Erdley, Erin E 19               2) Herdt, Courtney N 21           
     3) Swarlis, Carolyn M 19           4) Lehberger, Caitlin L 21        
       30.64    30.61    28.26    24.93                                    
  2 Occidental College  'A'                           1:55.90    1:56.69  
     1) Suess, Juliet 18                2) Chang, Caroline 18             
     3) Ryan, Mallory 20                4) Ransom, Lauren 19              
       31.41    31.82    28.40    25.06                                    
  3 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:51.87    1:56.80  
     1) Cazden, Rachael 20              2) Rotunno, Alli 18               
     3) Wilcoxen, Gail 19               4) Ernewein, Kayla 18             
       29.63    33.55    28.31    25.31                                    
  4 Westminster College-MA  'B'                       1:59.76    2:02.03  
     1) Mohnke, Krystyna B 19           2) Kompare, Emily H 20            
     3) Webster, Raychel E 18           4) Whisel, Carrie S 18            
       31.79    34.33    29.45    26.46                                    
  5 Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:54.63    2:03.38  
     1) Coiner, Taylor 18               2) Yeh, Katy 18                   
     3) McGieson, Kira 20               4) Frank, Hannah 19               
       31.83    34.71    30.18    26.66                                    
  6 Occidental College  'B'                           2:00.44    2:05.13  
     1) Coddington, Claire 21           2) Corby, Leah 19                 
     3) Turner, Christina 19            4) Sanders, Merry 20              
       32.41    35.65    29.81    27.26                                    
  7 Westminster College-MA  'C'                       2:03.56    2:05.16  
     1) Dawson, Kelsey M 20             2) Bowers, Katherine M 19         
     3) Nice, Laura J 18                4) Oleyar, Stephanie L 18         
       33.03    36.02    29.13    26.98                                    
  8 Lewis & Clark College-OR  'C'                     2:02.87    2:05.22  
     1) Menkel-Lawrence, Cat 22         2) Levitsky, Rachel 19            
     3) Greenberg, Eva 18               4) Guinn, Kim 21                  
       31.23    36.24    31.25    26.50                                    
  9 Lewis & Clark College-OR  'D'                     2:12.54   x2:27.59  
     1) Garvey, Kate 20                 2) Wolf, Rachel 19                
     3) Morris, Alexa 18                4) Ermann, Ashley 18              
       39.86    36.69    39.61    31.43                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westminster College-MA  'A'                       1:39.87    1:41.47  
     1) Brooks, Mark J 20               2) Gutmann, Daniel T 19           
     3) Nedley, Alan R 20               4) Barringer, Michael J 21        
       26.86    28.84    23.92    21.85                                    
  2 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:43.61    1:42.58  
     1) Carreno, Steven 20              2) Matsumoto, Shuichi 20          
     3) Moon, Chris 19                  4) Ekblad, Isaac 19               
       27.69    27.32    24.91    22.66                                    
  3 Westminster College-MA  'B'                       1:43.83    1:45.67  
     1) Slobodnyak, Todd D 20           2) Schachner, Sean J 20           
     3) Gracey, Justin D 20             4) Scherer, Jacob R 18            
       26.79    28.67    26.52    23.69                                    
  4 Occidental College  'B'                           1:49.14    1:54.08  
     1) Erwin, Christian 18             2) Kimball, Riley 20              
     3) Reynolds, Joe 19                4) Mariani, Ian 18                
       29.70    32.71    28.09    23.58                                    
 -- Occidental College  'A'                           1:44.47         DQ  
     1) Healy, Tim 18                   2) Sullivan, Benjamin 18          
     3) Ross, Miner 21                  4) Ratkovich, Stephen 20          
       27.99    31.23    24.77    22.13                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beecher, Sierra M         20 WC-MA               11:14.30   11:21.32  
      31.27   33.85   34.56   34.64   34.70   34.62   34.36   34.42
      34.56   34.48   34.10   34.17   34.04   34.13   34.11   34.20
      34.18   34.30   33.98   32.65                                
  2 Jordan, Claire            21 L&C-OR              11:06.16   11:33.53  
      30.79   33.48   34.01   34.35   34.70   34.76   34.95   35.13
      34.91   35.10   34.79   35.22   35.07   35.19   35.24   35.12
      35.40   35.41   35.63   34.28                                
  3 Pfeiffer, Lesley          18 L&C-OR              11:31.28   11:41.39  
      32.04   34.40   34.35   34.65   35.08   35.34   35.50   35.41
      35.44   35.47   35.42   35.44   35.49   35.62   35.32   35.62
      35.36   35.59   35.30   34.55                                
  4 Morris, Alena             19 OXY                 12:00.32   11:58.11  
      31.90   35.00   35.90   36.31   36.35   36.75   36.00   36.13
      36.61   37.11   35.57   35.64   37.10   35.83   35.90   36.52
      35.55   36.22   35.86   35.86                                
  5 Staiger, Hannah A         19 WC-MA               12:06.48   12:09.51  
      32.56   35.65   36.14   37.00   37.23   36.93   37.00   36.79
      37.02   36.77   37.08   37.41   37.23   37.40   36.94   37.09
      36.91   36.14   35.83   34.39                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Jacob R          18 WC-MA               10:17.89   10:43.61  
      27.30   29.87   31.30   31.66   31.64   32.03   32.05   32.24
      32.35   32.74   32.69   32.50   32.81   33.10   32.56   33.35
      33.89   33.52   33.68   32.33                                
  2 McDonald, Casey M         19 WC-MA               10:52.99   11:13.08  
      29.77   32.82   33.58   33.59   33.99   33.94   34.01   33.99
      34.07   33.98   33.87   34.06   33.88   34.27   34.51   34.55
      34.63   33.97   33.81   31.79                                
  3 Healy, Tim                18 OXY                 10:51.59   11:41.07  
      28.46   32.85   34.73   34.17   34.24   34.41   34.21   33.54
      34.32   34.46   34.54   33.55   36.46   37.58   37.46   37.62
      37.92   37.14   37.28   36.13                                
  4 Gallagher, Matt           18 L&C-OR              13:47.75   13:34.01  
      35.25   39.72   41.01   41.16   40.93   41.58   42.26   41.46
      42.05   42.04   42.41   41.55   41.49   40.28   41.57   41.06
      41.15   40.12   40.84   36.08                                
  5 Khazoyan, Erik            21 L&C-OR              15:02.18   15:39.20  
      37.87   44.88   46.05   49.06   48.01   49.53   48.50   48.37
      47.83   48.45   48.18   49.16   45.97   46.56   48.02   47.20
      46.37   46.57   47.07   45.55                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehberger, Caitlin L      21 WC-MA                1:56.40    1:59.11  
      28.17   29.95   30.39   30.60                                
  2 Ernewein, Kayla           18 L&C-OR               2:00.31    2:02.21  
      28.31   30.71   31.90   31.29                                
  3 Oleyar, Stephanie L       18 WC-MA                2:07.48    2:05.53  
      28.94   31.36   32.62   32.61                                
  4 Coiner, Taylor            18 L&C-OR               2:02.67    2:08.34  
      30.57   32.60   32.90   32.27                                
  5 Nice, Laura J             18 WC-MA                2:10.60    2:09.12  
      29.89   33.11   33.78   32.34                                
  6 Markham, Heather          19 L&C-OR               2:09.84    2:09.53  
      30.35   32.93   33.33   32.92                                
  7 Ransom, Lauren            19 OXY                  2:13.12    2:09.55  
      28.83   32.20   34.49   34.03                                
  8 Sanders, Merry            20 OXY                  2:10.52    2:11.82  
      30.53   33.54   34.30   33.45                                
  9 Mayer, Izzy               19 OXY                  2:19.13    2:17.19  
      32.68   34.66   35.55   34.30                                
 10 Greenberg, Eva            18 L&C-OR               2:11.17   x2:17.73  
      31.19   35.11   36.33   35.10                                
 11 Levitsky, Rachel          19 L&C-OR               2:14.94   x2:17.94  
      31.95   35.08   36.23   34.68                                
 12 Warne, Alicia A           19 WC-MA                2:16.63   x2:18.43  
      31.86   34.87   36.40   35.30                                
 13 Ramirez, Claudia          22 L&C-OR               2:23.95   x2:27.20  
      32.18   36.01   39.34   39.67                                
 14 Ermann, Ashley            18 L&C-OR               2:19.50   x2:31.95  
      33.23   37.01   40.60   41.11                                
 15 Morris, Alexa             18 L&C-OR               2:31.50   x2:38.42  
      35.94   40.26   41.32   40.90                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Mark J            20 WC-MA                1:47.76    1:53.03  
      25.06   28.52   29.62   29.83                                
  2 Butcher, Jack             19 OXY                  1:56.08    1:56.03  
      27.08   29.20   30.08   29.67                                
  3 Taylor, Ryan C            18 WC-MA                1:50.45    1:56.52  
      26.24   29.59   30.83   29.86                                
  4 Ratkovich, Stephen        20 OXY                  1:53.37    1:57.75  
      26.82   30.66   30.59   29.68                                
  5 Reynolds, Joe             19 OXY                  1:57.17    1:58.15  
      26.94   30.31   31.46   29.44                                
  6 Bodle, Christopher R      22 WC-MA                1:55.00    2:00.19  
      27.66   30.20   31.13   31.20                                
  7 Penney, Brian             18 L&C-OR               1:56.28    2:00.27  
      27.78   30.29   30.71   31.49                                
  8 Damon, Evan               19 L&C-OR               2:20.39    2:14.83  
      29.06   33.30   35.87   36.60                                
 
Event 7  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazden, Rachael           20 L&C-OR                 27.79      29.36  
  2 Menkel-Lawrence, Cat      22 L&C-OR                 30.62      31.42  
  3 Mohnke, Krystyna B        19 WC-MA                  31.09      32.02  
  4 Coddington, Claire        21 OXY                    31.49      32.19  
  5 Marlow, Amanda M          18 WC-MA                  30.63      32.23  
  6 Yeh, Katy                 18 L&C-OR                 31.70      32.57  
  7 Dawson, Kelsey M          20 WC-MA                  32.05      33.69  
  8 Frank, Hannah             19 L&C-OR                 32.64     x34.09  
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Slobodnyak, Todd D        20 WC-MA                  26.00      26.30  
  2 Brooks, Kristopher E      21 WC-MA                  27.07      26.91  
  3 Carreno, Steven           20 L&C-OR                 26.95      27.69  
  4 Trudeau, Cody P           20 WC-MA                  27.79      28.39  
  5 Boring, Noah              20 L&C-OR                 29.03      28.62  
  6 Erwin, Christian          18 OXY                    28.12      29.68  
  7 Budig, Alex               20 OXY                    30.79      30.88  
  8 Yelin, Matt               21 L&C-OR                 33.10      33.30  
  9 Shamskou, Elya            18 OXY                    33.13      35.30  
 
Event 9  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herdt, Courtney N         21 WC-MA                  30.96      31.24  
  2 Chang, Caroline           18 OXY                    31.34      32.07  
  3 Markham, Heather          19 L&C-OR                 34.56      34.17  
  4 Rotunno, Alli             18 L&C-OR                 34.41      34.53  
  5 Kompare, Emily H          20 WC-MA                  33.46      34.95  
  6 Trexler, Susie            22 L&C-OR                 33.97      35.35  
  7 Bowers, Katherine M       19 WC-MA                  36.76      37.60  
  8 Levitsky, Rachel          19 L&C-OR                 36.23     x37.76  
  9 Wolf, Rachel              19 L&C-OR                 37.28     x38.46  
 10 Garvey, Kate              20 L&C-OR                 41.25     x42.90  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matsumoto, Shuichi        20 L&C-OR                 28.38      27.75  
  2 Schachner, Sean J         20 WC-MA                  28.85      29.68  
  3 Gutmann, Daniel T         19 WC-MA                  28.00      29.81  
  4 Stiglitz, William J       19 WC-MA                  30.26      30.41  
  5 Gracey, Justin D          20 WC-MA                  28.21     x31.28  
  6 Taylor, Lee               22 L&C-OR                 30.29      31.37  
  7 Butcher, Jack             19 OXY                    30.89      32.74  
  8 Budig, Alex               20 OXY                    34.59      37.87  
 -- Damon, Evan               19 L&C-OR                 33.39         DQ  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beecher, Sierra M         20 WC-MA                1:02.05    1:02.98  
      29.98   33.00                                                
  2 Ryan, Mallory             20 OXY                  1:02.10    1:03.35  
      30.03   33.32                                                
  3 Webster, Raychel E        18 WC-MA                1:03.89    1:05.30  
      30.77   34.53                                                
  4 Wilcoxen, Gail            19 L&C-OR               1:01.43    1:05.52  
      30.56   34.96                                                
  5 Yeh, Katy                 18 L&C-OR               1:07.65    1:06.44  
      31.59   34.85                                                
  6 Morris, Alena             19 OXY                  1:05.77    1:06.48  
      30.62   35.86                                                
  7 Swarlis, Carolyn M        19 WC-MA                1:02.27    1:06.96  
      30.93   36.03                                                
  8 Turner, Christina         19 OXY                  1:06.78    1:09.89  
      31.69   38.20                                                
  9 Pfeiffer, Lesley          18 L&C-OR               1:08.34    1:11.69  
      33.80   37.89                                                
 10 McGieson, Kira            20 L&C-OR               1:06.87   x1:12.32  
      32.77   39.55                                                
 11 Staiger, Hannah A         19 WC-MA                1:13.61   x1:18.11  
      36.81   41.30                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nedley, Alan R            20 WC-MA                  52.23      54.11  
      25.17   28.94                                                
  2 Sullivan, Benjamin        18 OXY                    57.33      57.47  
      26.61   30.86                                                
  3 Ross, Miner               21 OXY                    57.77      58.55  
      27.17   31.38                                                
  4 Moon, Chris               19 L&C-OR                 58.49      58.90  
      27.09   31.81                                                
  5 Bodle, Jonathan R         22 WC-MA                  58.55    1:01.22  
      28.77   32.45                                                
  6 Kimball, Riley            20 OXY                  1:00.98    1:01.71  
      28.50   33.21                                                
  7 Lundgren, Bo              20 OXY                  1:06.67   x1:02.87  
      28.89   33.98                                                
  8 Orians, Riley T           18 WC-MA                  59.91    1:03.45  
      29.52   33.93                                                
  9 Khazoyan, Erik            21 L&C-OR               1:28.40    1:30.51  
      40.49   50.02                                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazden, Rachael           20 L&C-OR                 24.19      25.64  
  2 Suess, Juliet             18 OXY                    25.45      26.12  
  3 Slavinski, Katelyn A      21 WC-MA                  25.77      26.25  
  4 Corby, Leah               19 OXY                    26.08      26.31  
  5 Whisel, Carrie S          18 WC-MA                  25.02      26.60  
  6 Frank, Hannah             19 L&C-OR                 25.64      27.03  
  7 Reynolds, Brittany M      21 WC-MA                  25.84      27.33  
  8 Guinn, Kim                21 L&C-OR                 26.32      27.40  
  9 Jordan, Claire            21 L&C-OR                 27.02     x28.51  
 10 Warne, Alicia A           19 WC-MA                  28.87     x29.64  
 11 Moreno, Paulina           18 OXY                    35.99      33.60  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barringer, Michael J      21 WC-MA                  21.69      22.54  
  2 Boring, Noah              20 L&C-OR                 22.81      22.87  
  3 Brooks, Kristopher E      21 WC-MA                  23.13      23.21  
  4 Mariani, Ian              18 OXY                    23.61      23.22  
  5 Taylor, Ryan C            18 WC-MA                  23.82      24.33  
  6 Penney, Brian             18 L&C-OR                 23.76      24.77  
  7 Shamskou, Elya            18 OXY                    26.12      26.74  
  8 Gallagher, Matt           18 L&C-OR                 26.66      26.88  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehberger, Caitlin L      21 WC-MA                  54.78      54.69  
      27.03   27.66                                                
  2 Ernewein, Kayla           18 L&C-OR                 55.33      56.45  
      27.22   29.23                                                
  3 Ransom, Lauren            19 OXY                    56.23      58.53  
      27.41   31.12                                                
  4 Nice, Laura J             18 WC-MA                  59.55      59.63  
      28.27   31.36                                                
  5 Whisel, Carrie S          18 WC-MA                  54.95    1:00.46  
      29.16   31.30                                                
  6 Trexler, Susie            22 L&C-OR                 56.26    1:00.97  
      29.41   31.56                                                
  7 McGieson, Kira            20 L&C-OR                 58.35    1:02.32  
      30.40   31.92                                                
  8 Turner, Christina         19 OXY                  1:00.14    1:02.42  
      29.79   32.63                                                
  9 Reynolds, Brittany M      21 WC-MA                  56.83   x1:04.45  
      29.24   35.21                                                
 10 Ermann, Ashley            18 L&C-OR               1:05.72   x1:08.20  
      32.89   35.31                                                
 11 Ramirez, Claudia          22 L&C-OR               1:07.45   x1:09.15  
      32.71   36.44                                                
 12 Morris, Alexa             18 L&C-OR               1:12.96   x1:12.16  
      34.93   37.23                                                
 13 Garvey, Kate              20 L&C-OR               1:11.78   x1:14.10  
      35.33   38.77                                                
 14 Moreno, Paulina           18 OXY                  1:26.74    1:15.53  
      35.60   39.93                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barringer, Michael J      21 WC-MA                  47.66      48.97  
      23.61   25.36                                                
  2 Ratkovich, Stephen        20 OXY                    50.52      49.70  
      23.55   26.15                                                
  3 Ekblad, Isaac             19 L&C-OR                 48.89      52.63  
      24.37   28.26                                                
  4 Gutmann, Daniel T         19 WC-MA                  49.55      53.19  
      25.17   28.02                                                
  5 Moon, Chris               19 L&C-OR                 53.88      53.64  
      25.66   27.98                                                
  6 Taylor, Ryan C            18 WC-MA                  50.60      53.83  
      25.88   27.95                                                
  7 Mariani, Ian              18 OXY                    52.12      54.83  
      25.77   29.06                                                
  8 Lundgren, Bo              20 OXY                    55.86      56.63  
      27.71   28.92                                                
  9 Damon, Evan               19 L&C-OR                 57.12      58.82  
      27.75   31.07                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cazden, Rachael           20 L&C-OR                 58.36    1:03.17  
      30.73   32.44                                                
  2 Erdley, Erin E            19 WC-MA                1:02.19    1:04.10  
      31.13   32.97                                                
  3 Menkel-Lawrence, Cat      22 L&C-OR               1:02.60    1:07.02  
      32.67   34.35                                                
  4 Suess, Juliet             18 OXY                  1:04.67    1:08.06  
      33.40   34.66                                                
  5 Coiner, Taylor            18 L&C-OR               1:03.79    1:09.03  
      34.24   34.79                                                
  6 Mohnke, Krystyna B        19 WC-MA                1:06.57    1:10.36  
      34.58   35.78                                                
  7 Dawson, Kelsey M          20 WC-MA                1:06.50    1:10.64  
      35.21   35.43                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Mark J            20 WC-MA                  53.19      57.18  
      27.50   29.68                                                
  2 Brooks, Kristopher E      21 WC-MA                  55.74      57.69  
      28.04   29.65                                                
  3 Slobodnyak, Todd D        20 WC-MA                  55.38      58.97  
      28.74   30.23                                                
  4 Carreno, Steven           20 L&C-OR                 58.77    1:00.41  
      29.82   30.59                                                
  5 Orians, Riley T           18 WC-MA                  59.41   x1:01.65  
      30.34   31.31                                                
  6 Trudeau, Cody P           20 WC-MA                  58.93   x1:02.73  
      31.09   31.64                                                
  7 Erwin, Christian          18 OXY                  1:03.37    1:04.11  
      31.75   32.36                                                
  8 Boring, Noah              20 L&C-OR               1:07.54    1:04.90  
      31.56   33.34                                                
  9 Budig, Alex               20 OXY                  1:05.68    1:08.13  
      33.01   35.12                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herdt, Courtney N         21 WC-MA                1:05.21    1:08.11  
      32.35   35.76                                                
  2 Rotunno, Alli             18 L&C-OR               1:10.34    1:13.20  
      34.60   38.60                                                
  3 Markham, Heather          19 L&C-OR               1:11.06    1:15.20  
      36.26   38.94                                                
  4 Yeh, Katy                 18 L&C-OR               1:12.17    1:15.50  
      36.31   39.19                                                
  5 Kompare, Emily H          20 WC-MA                1:12.61    1:15.54  
      36.33   39.21                                                
  6 Corby, Leah               19 OXY                  1:21.11    1:19.52  
      37.90   41.62                                                
  7 Warne, Alicia A           19 WC-MA                1:17.78    1:23.73  
      39.43   44.30                                                
 -- Staiger, Hannah A         19 WC-MA                1:23.04         DQ  
      39.46   42.91                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matsumoto, Shuichi        20 L&C-OR               1:02.14    1:02.42  
      28.76   33.66                                                
  2 Schachner, Sean J         20 WC-MA                1:02.81    1:05.50  
      30.53   34.97                                                
  3 Stiglitz, William J       19 WC-MA                1:03.55    1:07.74  
      32.26   35.48                                                
  4 Bodle, Jonathan R         22 WC-MA                1:07.67    1:09.26  
      32.60   36.66                                                
  5 Taylor, Lee               22 L&C-OR               1:05.41    1:10.92  
      33.77   37.15                                                
  6 Gracey, Justin D          20 WC-MA                1:02.30   x1:10.99  
      32.46   38.53                                                
  7 Yelin, Matt               21 L&C-OR               1:07.65    1:12.12  
      33.84   38.28                                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beecher, Sierra M         20 WC-MA                5:24.88    5:31.56  
      29.76   32.45   33.26   33.97   33.83   34.19   34.10   33.88
      33.76   32.36                                                
  2 Oleyar, Stephanie L       18 WC-MA                5:41.15    5:36.26  
      31.04   33.77   34.31   34.41   34.29   33.94   34.15   33.81
      33.98   32.56                                                
  3 Jordan, Claire            21 L&C-OR               5:10.97    5:44.24  
      30.62   33.52   34.38   34.50   35.07   34.79   35.01   35.68
      35.62   35.05                                                
  4 Pfeiffer, Lesley          18 L&C-OR               5:44.33    5:51.18  
      32.31   34.72   35.35   35.33   35.50   35.73   35.72   35.93
      35.71   34.88                                                
  5 Sanders, Merry            20 OXY                  5:49.13    5:56.37  
      32.94   36.41   36.12   36.49   36.34   35.90   36.39   36.03
      35.45   34.30                                                
  6 Mayer, Izzy               19 OXY                  5:59.33    6:07.31  
      34.38   36.37   37.37   37.52   37.20   37.35   36.82   37.39
      36.42   36.49                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scherer, Jacob R          18 WC-MA                4:48.02    5:11.40  
      28.50 4:42.90                                                
  2 Butcher, Jack             19 OXY                  5:11.29    5:12.49  
      28.89 4:43.60                                                
  3 McDonald, Casey M         19 WC-MA                5:14.33    5:34.37  
      40.49 4:53.88                                                
  4 Penney, Brian             18 L&C-OR               5:29.02    5:42.78  
  5 Shamskou, Elya            18 OXY                  5:46.73    5:47.83  
      19.81 5:28.02                                                
  6 Khazoyan, Erik            21 L&C-OR               7:34.93    7:34.10  
      17.21 7:16.89                                                
 
Event 23  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ernewein, Kayla           18 L&C-OR                 28.36      28.48  
  2 Wilcoxen, Gail            19 L&C-OR                 28.19      28.59  
  3 Marlow, Amanda M          18 WC-MA                  28.79      29.25  
  4 Slavinski, Katelyn A      21 WC-MA                  28.50      29.49  
  5 Swarlis, Carolyn M        19 WC-MA                  27.98      29.51  
  6 Webster, Raychel E        18 WC-MA                  28.80     x29.77  
  7 Morris, Alena             19 OXY                    28.76      30.32  
  8 Guinn, Kim                21 L&C-OR                 29.51      30.57  
  9 McGieson, Kira            20 L&C-OR                 30.13     x32.02  
 10 Turner, Christina         19 OXY                    29.19      32.04  
 11 Greenberg, Eva            18 L&C-OR                 32.47     x33.18  
 12 Ramirez, Claudia          22 L&C-OR                 34.41     x37.09  
 -- Moreno, Paulina           18 OXY                    45.63         DQ  
 -- Coddington, Claire        21 OXY                    28.34         DQ  
 
Event 24  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ekblad, Isaac             19 L&C-OR                 25.72      25.47  
  2 Moon, Chris               19 L&C-OR                 26.14      25.62  
  3 Ross, Miner               21 OXY                    25.55      25.75  
  4 Carreno, Steven           20 L&C-OR                 27.00      26.62  
  5 Kimball, Riley            20 OXY                    27.01      27.50  
  6 Lundgren, Bo              20 OXY                    27.77      27.62  
  7 Reynolds, Joe             19 OXY                    26.16     x29.97  
  8 Taylor, Lee               22 L&C-OR                 28.32     x30.90  
 -- Nedley, Alan R            20 WC-MA                  24.19     X24.48  
 -- Trudeau, Cody P           20 WC-MA                  27.07     X27.46  
 -- Gracey, Justin D          20 WC-MA                  25.35     X27.70  
 -- Bodle, Christopher R      22 WC-MA                  26.69     X27.95  
 -- Yelin, Matt               21 L&C-OR                 30.08         DQ  
 
Event 25  Women 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehberger, Caitlin L      21 WC-MA                1:00.95    1:02.32  
      30.30   32.02                                                
  2 Chang, Caroline           18 OXY                  1:03.87    1:03.38  
      29.77   33.61                                                
  3 Ryan, Mallory             20 OXY                  1:04.14    1:06.41  
      30.70   35.71                                                
  4 Herdt, Courtney N         21 WC-MA                1:05.11    1:06.69  
      32.41   34.28                                                
  5 Erdley, Erin E            19 WC-MA                1:04.23    1:07.29  
      31.27   36.02                                                
  6 Menkel-Lawrence, Cat      22 L&C-OR               1:05.39    1:08.64  
      31.78   36.86                                                
  7 Coiner, Taylor            18 L&C-OR               1:05.37    1:10.11  
      32.24   37.87                                                
  8 Trexler, Susie            22 L&C-OR               1:05.83    1:11.03  
      33.95   37.08                                                
  9 Rotunno, Alli             18 L&C-OR               1:07.41   x1:11.24  
      33.72   37.52                                                
 10 Bowers, Katherine M       19 WC-MA                1:11.87   x1:12.94  
      33.63   39.31                                                
 11 Levitsky, Rachel          19 L&C-OR               1:13.02   x1:15.27  
      36.50   38.77                                                
 12 Mayer, Izzy               19 OXY                  1:15.54    1:15.28  
      36.54   38.74                                                
 13 Wolf, Rachel              19 L&C-OR               1:18.08   x1:20.54  
      38.96   41.58                                                
 14 Morris, Alexa             18 L&C-OR               1:25.35   x1:29.15  
      41.61   47.54                                                
 
Event 26  Men 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matsumoto, Shuichi        20 L&C-OR                 58.05      57.32  
      27.35   29.97                                                
  2 Healy, Tim                18 OXY                    59.14      59.92  
      27.17   32.75                                                
  3 Sullivan, Benjamin        18 OXY                    59.15    1:04.38  
      28.69   35.69                                                
  4 Kimball, Riley            20 OXY                  1:05.58    1:05.05  
      29.83   35.22                                                
  5 Gallagher, Matt           18 L&C-OR               1:09.53    1:09.94  
      32.39   37.55                                                
 -- Barringer, Michael J      21 WC-MA                  57.02     X56.49  
      25.97   30.52                                                
 -- Nedley, Alan R            20 WC-MA                  58.67     X59.94  
      27.26   32.68                                                
 -- Bodle, Jonathan R         22 WC-MA                1:03.50   X1:02.22  
      29.14   33.08                                                
 -- Stiglitz, William J       19 WC-MA                1:01.01   X1:02.53  
      29.69   32.84                                                
 -- Slobodnyak, Todd D        20 WC-MA                  59.97   X1:02.66  
      28.43   34.23                                                
 
Event 27  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Occidental College  'A'                           1:42.50    1:44.38  
     1) Coddington, Claire 21           2) Corby, Leah 19                 
     3) Suess, Juliet 18                4) Ransom, Lauren 19              
       26.51    26.21    26.30    25.36                                    
  2 Westminster College-MA  'A'                       1:45.67    1:46.38  
     1) Slavinski, Katelyn A 21         2) Reynolds, Brittany M 21        
     3) Erdley, Erin E 19               4) Whisel, Carrie S 18            
       26.70    26.37    26.39    26.92                                    
  3 Occidental College  'B'                           1:45.54    1:47.60  
     1) Chang, Caroline 18              2) Sanders, Merry 20              
     3) Morris, Alena 19                4) Ryan, Mallory 20               
       27.29    26.88    27.10    26.33                                    
  4 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:43.50    1:49.92  
     1) Frank, Hannah 19                2) Wilcoxen, Gail 19              
     3) Guinn, Kim 21                   4) Trexler, Susie 22              
       27.41    27.19    27.20    28.12                                    
  5 Westminster College-MA  'B'                       1:48.98    1:51.52  
     1) Webster, Raychel E 18           2) Nice, Laura J 18               
     3) Oleyar, Stephanie L 18          4) Swarlis, Carolyn M 19          
       28.55    26.67    28.20    28.10                                    
  6 Westminster College-MA  'C'                       1:52.32    1:54.87  
     1) Staiger, Hannah A 19            2) Warne, Alicia A 19             
     3) Mohnke, Krystyna B 19           4) Kompare, Emily H 20            
       28.80    29.10    27.70    29.27                                    
  7 Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:51.87    1:56.62  
     1) Jordan, Claire 21               2) Pfeiffer, Lesley 18            
     3) Markham, Heather 19             4) Greenberg, Eva 18              
       28.65    29.93    28.93    29.11                                    
  8 Lewis & Clark College-OR  'C'                     2:07.54    2:06.97  
     1) Ramirez, Claudia 22             2) Wolf, Rachel 19                
     3) Ermann, Ashley 18               4) Garvey, Kate 20                
       31.57    31.90    30.97    32.53                                    
 
Event 28  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Occidental College  'A'                           1:31.12    1:31.60  
     1) Ratkovich, Stephen 20           2) Mariani, Ian 18                
     3) Reynolds, Joe 19                4) Ross, Miner 21                 
       22.59    23.35    23.03    22.63                                    
  2 Lewis & Clark College-OR  'A'                     1:33.00    1:35.13  
     1) Ekblad, Isaac 19                2) Taylor, Lee 22                 
     3) Penney, Brian 18                4) Boring, Noah 20                
       23.60    25.27    23.85    22.41                                    
  3 Occidental College  'B'                           1:33.33    1:41.02  
     1) Butcher, Jack 19                2) Healy, Tim 18                  
     3) Sullivan, Benjamin 18           4) Erwin, Christian 18            
       25.83    24.65    24.59    25.95                                    
  4 Lewis & Clark College-OR  'B'                     1:46.06    1:54.17  
     1) Damon, Evan 19                  2) Khazoyan, Erik 21              
     3) Gallagher, Matt 18              4) Yelin, Matt 21                 
       26.23    35.07    27.22    25.65                                    
 -- Westminster College-MA  'A'                       1:27.89   X1:31.94  
     1) Gutmann, Daniel T 19            2) Brooks, Kristopher E 21        
     3) Taylor, Ryan C 18               4) Brooks, Mark J 20              
       23.60    22.56    23.89    21.89                                    
 -- Westminster College-MA  'B'                       1:32.13   X1:38.35  
     1) Schachner, Sean J 20            2) Orians, Riley T 18             
     3) Bodle, Christopher R 22         4) Scherer, Jacob R 18            
       24.62    24.30    25.02    24.41