Licensed to Occidental College Tigers
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/24/2011 11:18 AM
                          Oxy vs Redlands - 1/22/2011                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:54.12    2:00.34   11  
     1) Michaels, Caitlin 20            2) Nakamura, McKenzie 20          
     3) Craig, Lauren 19                4) Hughes, Kathryn 20             
  2 University of Redlands-CA  'B'                         NT    2:00.61    4  
     1) Desai, Kayla 22                 2) Singley, Tiana 21              
     3) Cooper, Kelley 21               4) Sripramong, Casey 20           
  3 University of Redlands-CA  'C'                         NT   x2:03.54  
     1) Bates, Jennifer                 2) Navarro, Josefina 21           
     3) Taylor, Stephanie 19            4) Schiering, Julie 21            
  4 Occidental College  'A'                                NT    2:16.00    2  
     1) Sharpe, Sarah 25                2) Mayer, Izzy 19                 
     3) Turner, Christina 19            4) Moreno, Paulina 18             
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:38.05    1:40.85   11  
     1) Depew, Christopher 20           2) Gladys, Collin 21              
     3) Ortyn, David 19                 4) Bone, Andrew 18                
  2 University of Redlands-CA  'B'                         NT    1:41.06    4  
     1) Harp, Tyler 20                  2) Grant, Michael                 
     3) Reed, Brent 18                  4) Paloni, Nikolai 20             
  3 Occidental College  'A'                                NT    1:46.33    2  
     1) Ratkovich, Stephen 20           2) Sullivan, Benjamin 18          
     3) Ross, Miner 21                  4) Mariani, Ian 18                
  4 University of Redlands-CA  'C'                         NT   x1:48.92  
     1) Macy, Robert 19                 2) Houser, Will                   
     3) Morin, Sonny 22                 4) Parsons, Jeffrey 20            
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory             20 OXY                       NT   11:03.71    9  
  2 Corona, Joy               21 UR-CA               11:35.55   11:27.61    4  
  3 Camburn, Michelle         22 UR-CA               11:16.64   11:28.64    3  
  4 Morris, Alena             19 OXY                       NT   11:50.35    2  
  5 Sanders, Merry            20 OXY                       NT   11:59.39    1  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alders, Alexander         21 UR-CA               10:13.45   10:00.59    9  
  2 Wall, Patrick             19 UR-CA                     NT   10:27.11    4  
  3 Heinicke, Greg               UR-CA                     NT   11:04.33    3  
  4 Shamskou, Elya            18 OXY                       NT   11:30.24    2  
  5 Lundgren, Bo              20 OXY                       NT   11:43.43    1  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suess, Juliet             18 OXY                       NT    2:00.87    9  
  2 Corby, Leah               19 OXY                       NT    2:03.78    4  
  3 Medvec, Jessica           20 UR-CA                2:00.18    2:06.07    3  
  4 Hughes, Kathryn           20 UR-CA                2:11.03    2:08.26    2  
  5 Sanders, Merry            20 OXY                       NT    2:10.01    1  
  6 Nippert, Jaime            20 UR-CA                2:07.59    2:10.26  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harp, Tyler               20 UR-CA                1:39.08    1:48.01    9  
  2 Zarian, Steven            20 UR-CA                1:49.78    1:49.61    4  
  3 Healy, Tim                19 OXY                       NT    1:53.71    3  
  4 Butcher, Jack             19 OXY                       NT    1:56.26    2  
  5 Lopez, Tyler              18 UR-CA                     NT    1:59.11    1  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ransom, Lauren            19 OXY                       NT      25.53    9  
  2 Sripramong, Casey         20 UR-CA                  25.43      25.88    4  
  3 Sedaghat, Shirin          19 UR-CA                  26.31      26.08    3  
  4 Coddington, Claire        21 OXY                       NT      26.29    2  
  5 Corby, Leah               19 OXY                       NT      26.83    1  
  6 Zehner, Lauren            19 UR-CA                  26.61      27.00  
 -- Campbell, Lauren          19 UR-CA                     NT     X27.46  
 -- Corona, Joy               21 UR-CA                     NT     X28.03  
 -- Paul, Jamie               21 UR-CA                     NT     X28.60  
 -- Moreno, Paulina           18 OXY                       NT     X32.85  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harp, Tyler               20 UR-CA                  20.74      21.94    9  
  2 Zaggy, Matthew            20 UR-CA                  22.13      22.56    4  
  3 Reed, Brent               18 UR-CA                  22.12      23.02    3  
  4 Ross, Miner               21 OXY                       NT      23.09    2  
  5 Mariani, Ian              18 OXY                       NT      23.10    1  
  6 Kimball, Riley            20 OXY                       NT      24.35  
 -- Paloni, Nikolai           20 UR-CA                  22.43     X22.27  
 -- Ballard, Benjamin         21 UR-CA                  22.51     X22.77  
 -- Ogawa, Christian          18 UR-CA                  25.08     X25.67  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline           18 OXY                       NT    2:16.95    9  
  2 Craig, Lauren             19 UR-CA                2:20.32    2:20.38    4  
  3 Singley, Tiana            21 UR-CA                     NT    2:20.74    3  
  4 Cooper, Kelley            21 UR-CA                2:20.22    2:21.19    2  
  5 Morris, Alena             19 OXY                       NT    2:25.64    1  
  6 Turner, Christina         19 OXY                       NT    2:31.55  
 -- Navarro, Josefina         21 UR-CA                2:23.26   X2:21.39  
 -- Desai, Kayla              22 UR-CA                2:24.08   X2:21.64  
 -- Haynes, Victoria          21 UR-CA                2:26.07   X2:24.83  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Depew, Christopher        20 UR-CA                1:53.92    1:58.70    9  
  2 Ortyn, David              19 UR-CA                2:06.04    2:02.66    4  
  3 Parsons, Jeffrey          20 UR-CA                     NT    2:07.71    3  
  4 Sullivan, Benjamin        18 OXY                       NT    2:13.76    2  
  5 Budig, Alex               20 OXY                       NT    2:39.24    1  
 -- Roth, Patrick             19 UR-CA                2:20.25   X2:06.68  
 -- Macy, Robert              19 UR-CA                2:06.84   X2:06.89  
 -- Grant, Michael               UR-CA                     NT   X2:17.34  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zehner, Lauren            19 UR-CA                  59.61    1:00.15    9  
  2 Ryan, Mallory             20 OXY                       NT    1:00.72    4  
  3 Morris, Alena             19 OXY                       NT    1:02.61    3  
  4 Coddington, Claire        21 OXY                       NT    1:05.66    2  
  5 Paul, Jamie               21 UR-CA                1:06.83    1:05.68    1  
  6 Taylor, Stephanie         19 UR-CA                1:04.31    1:06.85  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gladys, Collin            21 UR-CA                  54.09      52.55    9  
  2 Morin, Sonny              22 UR-CA                  54.96      57.49    4  
  3 Houser, Will                 UR-CA                     NT      57.54    3  
  4 Kimball, Riley            20 OXY                       NT      58.44    2  
  5 Healy, Tim                19 OXY                       NT      58.54    1  
  6 Ross, Miner               21 OXY                       NT      58.61  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suess, Juliet             18 OXY                       NT      55.72    9  
  2 Ransom, Lauren            19 OXY                       NT      56.63    4  
  3 Corby, Leah               19 OXY                       NT      56.81    3  
  4 Hughes, Kathryn           20 UR-CA                  59.05      57.42    2  
  5 Schiering, Julie          21 UR-CA                  57.30      57.82    1  
  6 Nippert, Jaime            20 UR-CA                  57.50      58.09  
 -- Zehner, Lindsey           19 UR-CA                  57.63     X56.61  
 -- Bates, Jennifer              UR-CA                     NT     X59.85  
 -- Singley, Tiana            21 UR-CA                1:00.77   X1:00.26  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ratkovich, Stephen        20 OXY                       NT      49.84    9  
  2 Bone, Andrew              18 UR-CA                     NT      51.28    4  
  3 Ogawa, Christian          18 UR-CA                  54.04      55.37    3  
  4 Lundgren, Bo              20 OXY                       NT      56.46    2  
  5 Suazo, Jordan             20 UR-CA                  56.06      58.06    1  
 -- Freeman, Clint            18 UR-CA                  50.21     X48.67  
 -- Zaggy, Matthew            20 UR-CA                  48.62     X49.01  
 -- Lopez, Tyler              18 UR-CA                  51.84     X52.34  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline           18 OXY                       NT    1:03.01    6.5
  1 Michaels, Caitlin         20 UR-CA                1:02.56    1:03.01    6.5
  3 Medvec, Jessica           20 UR-CA                1:01.97    1:07.30    3  
  4 Bennewitz, Emily          22 UR-CA                1:06.58    1:07.34    2  
  5 Coddington, Claire        21 OXY                       NT    1:07.99    1  
  6 Turner, Christina         19 OXY                       NT    1:11.73  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballard, Benjamin         21 UR-CA                  59.28      58.20    9  
  2 Macy, Robert              19 UR-CA                  59.97    1:00.02    4  
  3 Heinicke, Greg               UR-CA                     NT    1:02.77    3  
  4 Budig, Alex               20 OXY                       NT    1:05.77    2  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Mallory             20 OXY                       NT    5:25.57    9  
  2 Suess, Juliet             18 OXY                       NT    5:29.13    4  
  3 Desai, Kayla              22 UR-CA                     NT    5:31.00    3  
  4 Campbell, Lauren          19 UR-CA                5:40.98    5:38.89    2  
  5 Sanders, Merry            20 OXY                       NT    5:52.26    1  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alders, Alexander         21 UR-CA                4:43.45    4:46.45    9  
  2 Wall, Patrick             19 UR-CA                5:03.14    4:59.92    4  
  3 Sorenson, Thomas          18 UR-CA                     NT    5:05.28    3  
  4 Butcher, Jack             19 OXY                       NT    5:05.73    2  
  5 Reynolds, Joe             19 OXY                       NT    5:21.21    1  
  6 Shamskou, Elya            18 OXY                       NT    5:40.86  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Caroline           18 OXY                       NT    1:08.93    9  
  2 Nakamura, McKenzie        20 UR-CA                1:08.74    1:09.52    4  
  3 Sedaghat, Shirin          19 UR-CA                1:13.97    1:12.78    3  
  4 Bates, Jennifer              UR-CA                     NT    1:16.10    2  
  5 Ransom, Lauren            19 OXY                       NT    1:17.23    1  
  6 Mayer, Izzy               19 OXY                       NT    1:22.74  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Clint            18 UR-CA                1:03.85    1:03.00    9  
  2 Grant, Michael               UR-CA                     NT    1:03.72    4  
  3 Roth, Patrick             19 UR-CA                1:06.73    1:07.29    3  
  4 Sullivan, Benjamin        18 OXY                       NT    1:08.31    2  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:41.61    1:45.60   11  
     1) Medvec, Jessica 20              2) Sripramong, Casey 20           
     3) Nippert, Jaime 20               4) Sedaghat, Shirin 19            
  2 University of Redlands-CA  'B'                         NT    1:48.53    4  
     1) Zehner, Lindsey 19              2) Cooper, Kelley 21              
     3) Taylor, Stephanie 19            4) Schiering, Julie 21            
  3 University of Redlands-CA  'C'                         NT   x1:51.83  
     1) Bennewitz, Emily 22             2) Michaels, Caitlin 20           
     3) Haynes, Victoria 21             4) Paul, Jamie 21                 
  4 Occidental College  'A'                                NT    2:17.34    2  
     1) Mayer, Izzy 19                  2) Moreno, Paulina 18             
     3) Patterson, Nia 18               4) Price, Rachel 18               
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of Redlands-CA  'A'                    1:27.43    1:29.55   11  
     1) Zarian, Steven 20               2) Reed, Brent 18                 
     3) Alders, Alexander 21            4) Depew, Christopher 20          
  2 University of Redlands-CA  'C'                         NT    1:30.55    4  
     1) Freeman, Clint 18               2) Roth, Patrick 19               
     3) Ballard, Benjamin 21            4) Zaggy, Matthew 20              
  3 Occidental College  'A'                                NT    1:31.92    2  
     1) Ratkovich, Stephen 20           2) Healy, Tim 19                  
     3) Reynolds, Joe 19                4) Mariani, Ian 18                
  4 University of Redlands-CA  'B'                         NT   x1:35.75  
     1) Sorenson, Thomas 18             2) Suazo, Jordan 20               
     3) Paloni, Nikolai 20              4) Ortyn, David 19                
  5 Occidental College  'C'                                NT    1:38.97  
     1) Lundgren, Bo 20                 2) Kimball, Riley 20              
     3) Budig, Alex 20                  4) Butcher, Jack 19               
 
                    Combined Team Scores - Through Event 26                    
 
  1. University of Redlands            298.5   2. Occidental College                179.5
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Occidental College                140.5   2. University of Redlands            102.5
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. University of Redlands              196   2. Occidental College                   39